Šį rudenį Lietuvos visuomenei Sankt Peterburgas padovanojo įspūdingą parodą „Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė. Šedevras iš Valstybinio Ermitažo rinkinių“. Šis unikalus auksakalių meno kūrinys, įkainotas beveik 10 mln. eurų, eksponuojamas Vilniuje, Valdovų rūmų Žygimanto Senojo epochos salėje.

XVI a. pagaminta karališka brangenybių skrynutė yra ir unikali istorinė vertybė, ir meno šedevras, ir neįkainojama brangenybė. Jai sukurti panaudota 6,6 kg sidabro, 700 g aukso, 800 perlų, 370 rubinų, 300 deimantų, safyrų, smaragdų... Šią ypač puošnią ir prabangią skrynutę Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Senasis užsakė kaip vestuvinę dovaną savo dukteriai Jadvygai Jogailaitei.

Dar neatsektos paslaptingos skrynutės klajonės po Europą iki XVIII a., kol ji pateko į Rusijos carų privačių brangenybių rinkinius, o vėliau – ir į Ermitažą, kaip itin vertingas eksponatas. Iki šiol ja grožėjosi tik Maskvos Kremliuje, Niujorko "Metropolitan" ir Madrido Prado muziejuose. Į Vilnių ji atvežta ir nenutrūkstamam žiūrovų srautui demonstruojama esant sustiprintai apsaugai. Taigi faktas, kad skrynutė atvyko į Vilnių ir yra eksponuojama ten, iš kur kadaise ir iškeliavo – išties neeilinis įvykis, ir mūsų gimnazija nepraleido jo. Tad lapkričio 13-ąją didelė gimnazistų ir juos lydinčių mokytojų grupė savo akimis pamatė šį išskirtinį šedevrą. Kai kurie mokiniai Valdovų rūmuose lankėsi pirmą kartą, tad jų didingumas ir prabanga taip pat paliko nemažą įspūdį.

Siūlome skaitytojų dėmesiui keletą įdomesnių parodos momentų.